Jana Bočková: Tatínek (Josef Matoušek) vypravuje I. PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Úterý, 18 Říjen 2016 09:45
Velikost písma:

Josef MatoušekŘíká se, že staří lidé mají hodně zkušeností a spoustu zážitků, jenom je většinou nemá (nebo nechce) kdo poslouchat. Mám to štěstí, že s jedním takovým člověkem tady v Častolovicích bydlím a jeho vyprávění mě vrací nejen do doby mého dětství, kdy on byl aktivní sportovec a jezdil po světě, ale především do doby jeho dětství a mládí, které my si možná moc neumíme představit, ale které rozhodně mělo své kouzlo. Tím člověkem je Josef Matoušek, ročník 1928, zasloužilý mistr sportu, ale pro mě především nejlepší táta na světě. O některá jeho vyprávění bych se ráda podělila, třeba zaujmou i vás ...

Celý článek...
 
Radomír Bartoš: Vzpomínky pamětníka na osvobození Častolovic v květnu 1945 PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Pondělí, 09 Květen 2016 00:00
Velikost písma:

Ráno začal 5. května volat pražský rozhlas o pomoc, což vyvolalo samozřejmě velký ohlas. I na malých obcích začalo být rušno. Ačkoliv ve škole byla ubytována asi rota německých vojáků, tak na většině baráků za objevily československé prapory, jeden byl dokonce i  na škole, před níž držel stálou hlídku německý voják. Na radnici byl zřízen národní výbor, který vyzval občany k aktivní pohotovosti. Byly zorganizovány hlídkové služby, které měly chránit pořádek v obci. Do jedné party jsem byl zařazen i já. Hlídky procházely během noci po silnici od zámku až k železničnímu přejezdu.

Celý článek...
 
Alžběta Valentová (roz.Zöllnerová): Ke 100. výročí úmrtí Elišky Zöllnerové… PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 11
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Středa, 02 Březen 2011 00:00
Velikost písma:

Eliška Zöllnerová

Jméno Elišky Zöllnerové (* 31. 7. 1822) už znají asi jen její potomci, možná i některé herecké rodiny a historikové, kteří se zabývají dějinami našeho divadelnictví. Proto nejprve krátké připomenutí divadelní společnosti, kterou Eliška Zöllnerová vedla jako ředitelka více než 45 let.

Celý článek...
 
Záhadné zmizení velkého zvonu PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Andrea Micherová   
Pondělí, 08 Listopad 2010 17:00
Velikost písma:

Zvon z kostela sv.Víta z r.1612 o váze 19 q v dílně Oktava Wintra v Broumově.Dle vyprávění pana Karla Čestického st.: Jen málokdo už dnes asi ví, že zvonice farního kostela sv. Víta v Častolovicích ukrývala až do roku 1916 hned čtyři zvony – velký zvon z roku 1612, prostřední zvaný Orlík z roku 1564, malý „poledník“ z roku 1509 a umíráček z roku 1775. Ještě bych měl zmínit také tzv. sanktusník z roku 1773, který visel na malé věžičce. Bohužel zdlouhavé boje 1. světové války a z toho plynoucí postupný nedostatek strategických surovin donutily vládu k rekvizici kostelních zvonů a právě tři posledně jmenované zvony se staly oběťmi první rekvizice v roce 1916. Stejný osud měl o rok později potkat i velký zvon. Stalo se ale něco neočekávaného….

Celý článek...
 
« ZačátekPředchozí1234DalšíKonec »

Strana 1 z 4PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko