Muzeum Častolovicka PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 8
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Pátek, 12 Červenec 2019 18:47
Velikost písma:

Muzeum Častolovicka

založeno r. 2012

Adresa: Masarykova 55

Častolovice
51750

S myšlenkou na založení Muzea Častolovicka přišel Spolek přátel Častolovic. Získal podporu u vedoucích představitelů městyse a obecně prospěšné společnosti MAS NAD Orlicí, která vypomohla s přípravou podkladů a získáním dotačního titulu. Projekt byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova v rámci osy IV Leader Programu rozvoje venkova. Od roku 2012 až do května 2019 sídlilo Muzeum Častolovicka v jedné mísnosti budovy radnice čp.10. Od 1.6.2019 působí v nových prostorách domu čp.55 v ulici Masarykova (naproti radnici).

Zájemci o historii zdejšího regionu v muzeu nebo jeho depozitáři naleznou řadu unikátních fotografií, sbírku starých pohlednic, dobové dokumenty, medailonky význačných osob (z nichž můžeme zmínit např. malíře Zbyňka Bartoše, Bohuslava Kröhna), předměty denní potřeby, vzpomínku na válečné veterány a legionáře (např. Václava Čečenského, Jana Zaňku), pozůstalost bytového architekta Bohuslava Rychlinka, pozůstalost básníka a prozaika JUDr. Miloslava Matase, plastiky sochaře Ladislava Beneše, pozůstalost sportovce a olympionika Josefa Matouška, expozici divadelní společnosti a principálky Elišky Zöllnerové a další zajímavé materiály. V hlavní turistické sezóně probíhají v prostorách muzea tématické výstavy. V roce 2022 jsou hlavním tématem častolovičtí četníci, kteří v městečku sídlili od roku 1919 do doku 1949. Výstava s názcem Od Vrchů až po Orlici aneb Četníci z Častolovic je od 1.7.2022 do 4.9.2022 přístupná vždy o víkendech (soboty, neděle) a svátcích v čase od 10:00 do 16:00 hodin. 

V jiné dny a hodiny dle telefonického objednání  J. Václavík, předseda 724178772, Š. Tomašík, místopředseda 602144832. Mimo sezónu je muzeum otevřeno při speciálních výstavách a akcích. Informace o nich získáte z veřejných sdělovacích prostředků, na internetu a vývěsních plochách.

 

Zároveň s muzeem můžete navštívit Hudečkovu galerii v budově radnice čp.10, kde jsou k vidění obrazy význačného českého malíře (krajináře) Antonína Hudečka, jeho syna Jiřího Hudečka. Hudečkova galerie se nachází ve 2. patře budovy Úřadu městyse Častolovice. Návštěvníci v ní naleznou stálou expozicí obrazů velikána českého malířství pana Antonína Hudečka a jeho syna Jiřího Hudečka. Galerie vznikla při přestavbě radnice roku 2003.

Hudečkova galerie je díky schodišťové sedačce přístupná i lidem s omezenou schopností pohybu.

OTEVÍRACÍ DOBA

červen - září:

SO, NE: 10-16 hod.

v jiné dny a hodiny dle telefonického objednání

 

Foto Muzeum Častolovicka

Foto Galerie Antonína Hudečka

 

PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko