STERNBERG, Diana Phipps PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 58
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Pátek, 13 Srpen 2010 06:42
Velikost písma:

Diana Sternbergnarozena r.1936 ve Vídni, žije na svém zámku v Častolovicích

Majitelka zámků v Častolovicích, Zásmukách a hospodářství patřících k nim, vynikající bytová architektka, autorka knihy o bydlení. Svůj cit pro harmonii a krásu prostředí dokonale využila při ztvárnění interiérů a exteriérů zámku v Častolovicích i přilehlého zámeckého parku, jimž vrátila a znásobila jejich kouzlo. Zámek v Častolovicích patří dík restituentce k nejnavštěvovanějším i nejobdivovanějším objektům svého druhu u nás.

Diana Sternbergová prožila útlé dětství částečně v Častolovicích na zámku, se svými rodiči Leopoldem a Cecilií, kteří byli do roku 1948 jeho posledními majiteli. Vystudovala gymnázium v Praze u řádových sester - voršilek. Její otec byl v době nástupu fašismu jedním ze sedmnácti českých šlechticů, kteří odmítli německé občanství, stejně jako odmítli legálnost fašistické okupace. Proto byla rodina deportována do Prahy a zámek obsazen členy wermachtu. Po válce se společně s rodiči vrátila do Častolovic, paní Cecilie se osobně ujímá restaurování poničených místností, ale péče o rodinný majetek je přervána zestátněním zámku a rodina je nucena emigrovat do zahraniční. Dianě bylo tehdy 12 let. Jejich prvním společným cílem byla Francie, později Amerika a Jamajka. Na Jamajce zůstala Diana Sternbergová deset měsíců. Z Jamajky vedly její kroky ke kamarádce zpět do Ameriky, kde si v jedné washingtonské bance vydělala na pobyt v Evropě. Při své návštěvě Evropy pobývala u příbuzných v Itálii, Německu, Francii a dalších zemích. Na cestě po evropském kontinentu se v Paříži seznámila se svým budoucím manželem Henry Phippsem, kterého dne 23. dubna 1957 pojala za manžela. To jí bylo jednadvacet let. Krátce po svatbě s Henry Phippsem umírá na Jamajce dne 1. listopadu 1957 Dianin otec hrabě Leopold Sternberg. Manžel Henry Phipps pocházel z bohaté rodiny a přátelil se s tehdejšími idoly beatnické generace - Ginsbergem, Corsem a Burroughsem. Naplněním manželství bylo narození dcery Alexandry. Květinové opojení s sebou přinášelo bohužel i drogy a v důsledku jejich užití Henry po šesti letech společného života náhle v New Yorku roku 1963 umírá. Po smrti manžela odjela Diana, i přes protesty manželovy rodiny, za svou matkou do Londýna, kde se začíná intenzivně věnovat bytové architektuře. Netrvá dlouho a stává se ve svém oboru velice uznávanou odbornicí a autorkou knihy o bydlení. Dne 1. listopadu 1983 ji navždy opouští matka hraběnka Cecilie Sternbergová.
V roce 1988 se podařilo dceři posledních majitelů častolovického panství přijet na americký pas poprvé do Čech a navštívit zámek. Od té doby přijížděla do republiky častěji a seznamuje se s rodinou disidenta Václava Havla a zejména s jeho manželkou Olgou. Po pádu komunistického režimu pomáhala manželům Havlovým se zařizováním bytových prostor na Pražském hradě a v Lánech. Dne 30. června 1992 se Diana Sternbergová dočkala navrácení častolovického zámku. V restituci ji byl navrácen kromě Častolovic také zámek v Zásmukách. Dcera posledních majitelů - Diana Sternbergová proměnila postupem doby častolovický zámek a přilehlý park v honosné sídlo, kterému opět vrátila kouzlo každodenního života.

 PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko