Stalo se před osmdesáti lety a v letech následujících PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Úterý, 26 Duben 2022 08:29
Velikost písma:

V letošním roce si připomínáme 80. výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, statečného boje výsadkářů v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje a následných represí na obyvatelstvu Protektorátu Čechy a Morava.
Krom jmen hrdinů, kteří se navždy zapsali do historie našeho státu a jejich nejbližších spolupracovníků, lze v dobových materiálech tu a tam narazit i na překvapující a neznámá jména a s nimi spojené životní příběhy. Jedním z nich je například železničář Jaroslav Vilímek z Častolovic, který poskytl úkryt Josefu Žižkovi a radiostanici Marta I z paravýsadku Barium. Své pevné místo v tomto hrdinském příběhu navždy mají i Marie, Ferdinand a Karel Rohlenovi z nedalekého Synkova, Božena a František Frošovi z Kostelecké Lhotky, Rudolf, Božena a Ladislav Žabkovi z osady Polsko u Žamberka, kteří poskytli parašutistům úkryt a zázemí a v neposlední řadě Marie, František a Amálka Lokajíčkovi z Rychnova nad Kněžnou, pomáhající při ukrytí, opravě a zajištění zázemí pro odbojáře.


Do odbojové činnosti byli zapojeni i další Častolováci. Zašifrované zprávy a depeše konspiračně předávali železničáři Václav Otčenášek, oficiál státních drah Pavel Prediger. Za pomoc uprchlému vězni Ladislavu Svatošovi zaplatil životem dělník Antonín Šeda, který než aby zradil, raději zvolil dobrovolnou smrt skokem pod vlak u Čestic. V jiné odbojové skupině na Žamberecku aktivně pracovali častolovičtí rodáci Rudolf a Pravoslav Noskovi. Výčet všech malých i velkých hrdinů není zcela jistě úplný a cílem mého poednání dokonce není ani být encyklopedicky přesný, ale spíše připomenout jména těch, na které neprávem sedá prach, a upadají v zapomnění. Čest památce všech pojmenovaných a bezejmenných hrdinů!

 

https://synkov-slemeno.cz/w/paravysadek-barium/

https://pardubice.eu/heydrichiada-80?utm_source=seznam&utm_medium=banner&utm_campaign=nativni_inzerat

 

Objektivem fotoaparátu

foto_tyden97.jpg

Kalendárium

20/5/2010

V klubu Bazylika se konala první schůzka zakládajících členů Spolku přátel Častolovic o.s.


Zobrazit všechny události.

Církevní kalendář

Podle církevního kalendáře má dnes svátek: Bernardin Sienský - františkán s nápisem IHS obklopeným paprsky

Sponzoři

Banner
Pokud považujete činnost "Přátel Častolovic" za smysluplnou a uvažujete o podpoře našeho úsilí nebo jste ochotni stát se sponzorem spolku, neváhejte nás kontaktovat např. na e-mailu: info@e-castolovice.cz nebo osobně. Na oplátku vám můžeme nabídnout umístění reklamního banneru na těchto webových stránkách, propagaci vaší osoby nebo společnosti na námi pořádaných akcích, příp. další formy spolupráce. Děkujeme.

Web Archiv

Stránky Spolku přátel Častolovic jsou součástí Archivu českého webu Národní knihovny ČR.

Jsme také na síti

PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko