Zvyky a obyčeje na Rychnovsku: Květná neděle Tisk
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Středa, 28 Březen 2012 00:00
Velikost písma:

KočičkyKvětná neděle (latinsky Dominica in palmis nebo též Pašijová neděle latinsky De passione Domini) je označení pro šestou a zároveň poslední neděli postní. Připomíná jednak slavný vjezd Ježíše do Jeruzaléma a zároveň se při bohoslužbách předčítá zpráva o umučení Ježíše Krista tzv. Pašije (utrpení – latinsky Passio). Název svátku je odvozen od květů, jimiž bývají kostely vyzdobeny a které mají připomínat palmové větve, jimiž lid vítal Ježíše.

 

Lidé se oblékali do nových šatů, aby v nich stále kvetli. Nepekly se buchty, aby nezapekl květ. V kostelích světili jívové větvičky s květy "kočičky" , které pak doma lidé zastrčili za obrázky a za krovy. Staří hospodáři zapichovali do polí dva proutky kočiček křížem přes sebe, aby prý chránily úrodu před pozdními mrazy, bouřkou, kroupami, lijavcem. Někde věřili, že kočičky vychytají hraboše na poli. Jinde je zase polikali, aby neměli celý rok bolesti v krku.

Použitá literatura:
Rychnovsko a Kostelecko – vlastivědný sborník z prací učitelstva obou okresů, sestavil Antonín Svoboda, nákladem Učitelské jednoty Komenský v Rychnově nad Kněžnou, tiskl Karel Šeda Kostelec nad Orlicí 1923