100. výročí slavné principálky PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Čtvrtek, 23 Červen 2011 16:00
Velikost písma:

 

 

Pietní akt u hrobu V Častolovicích, malém podorlickém městečku, kde byla 27. července 1911 pochována Eliška Zöllnerová, dlouholetá principálka kočovné divadelní společnosti v níž působili takoví velikáni českého divadla, jako Josef Kajetán Tyl, Václav Vydra, Eduard Vojan, Otýlie Sklenářová, Marie Pospíšilová, František Kovářík nebo František Smolík, se v sobotu 11. června 2011, u příležitosti 100. výročí úmrtí „babičky“ Zöllnerové, uskutečnila malá pietní vzpomínka.

 

V 10:00 hodin se v Galerii Antonína Hudečka sešli potomci divadelního rodu Zöllnerů (paní Alžběta Valentová, Zdenka Hájková a Jan Vodička) se zástupci Městyse Častolovice, aby zde společně s dalšími přítomnými zavzpomínali na tuto výjimečnou a laskavou ženu, která v Častolovicích spočinula na své poslední životní cestě, odloučena od herců a hereček, beden, košů a kufrů, od drah a silnic, od kulis a prken, znamenajících svět.Paní starostka předává dárek pí ValentovéJménem Častolovic návštěvníky i výjimečné hosty přivítala paní starostka Mgr. Novohradská. Příjemnou atmosféru navodily skladby pro smyčcové nástroje, přednesené žáky ZUŠ.  Hudbu vystřídalo mluvené slovo, milé, srdečné a mnohdy i úsměvné vyprávění o životě kočovných herců a jejich principálky. Naši hosté byli obdarováni drobnými  upomínkovými předměty a knihou Častolovice. Potomci význačného divadelního rodu nezůstali v tomto směru nikterak pozadu, neboť předali Častolovickým, kromě jiných materiálů, i několik cenných originálů divadelních almanachů Zöllnerovi společnosti, které si osobně převzal místostarosta Jiří Václavík. Tyto předměty by měly v budoucnu tvořit základ nově vznikající expozice Muzea Častolovicka.  
Pravnuk Elišky J. Vodička a hostéV 11:00 hodin se většina zúčastněných přesunula na místní hřbitov, kde proběhl kratičký vzpomínkový program. Rodinní příslušníci i zástupce obce p. Podzimek položili na hrob Elišky Zöllnerové kytice, zaznělo několik písní v podání pěveckého sdružení Tercia Volta, úryvek z knihy literárního badatele Josefa Knapa - Zöllnerové (četl p. J. Václavík) a  slavnostní projev ženy, která se zasloužila o to, že hrob E. Zöllnerové je stále pěkný a udržovaný - paní Ludmily Mamulové. Následovala neplánovaná, ale o to více zajímavá,  prohlídka hřbitovní kaple Máří Magdalény a barokního kostela sv. Víta.
To se již ručičky hodin pomalu přesunuly k poledni a začínaly se ozývat chuťové buňky. Po lehkém a chutném obědě v restauraci Beseda, mohli naši hosté shlédnout filmovou lahůdku z roku 1965 - záznam oslav 120 let ochotnického divadla v Častolovicích. Součástí odpoledního programu byla prohlídka renesančního zámku a zvěřince. A jaká by to byla sláva, kdyby na ní chybělo divadelní představení? Věřte, že na herecké umění skutečně došlo a ne ledajaké. Diváci navíc nemuseli vynaložit jedinou korunu, neboť  vstup byl pro všechny, v rámci programu oslav, zdarma.
Mládí souboru ŠemberaOchotníci z divadelního spolku Šembera z Vysokého Mýta sehráli komedii Zdeňka Podskalského Žena v trysku století. Úvodní slovo pronesla jedna z nejstarších žijících  častolovických hereček paní Jelínková. Krásní mladí herci, strhující nasazení, skvělá výslovnost, příjemné dialogy, jednoduché, přesto velice vkusné a nápadité kulisy, přesně tyto momenty, si bohužel nenechalo ujít, pouhých 20 diváků.
Pí Mamulová s pravnučkami E. ZöllnerovéPovažte, v Častolovicích, kde má divadlo tradici od roku 1845, kde se celé generace našich předků rozdávaly lidem před oponou. Do každé role, představení vkládaly něco ze svého srdce i duše.  Těch zážitků, smíchu, úzkosti, trémy  i radosti. Nic naplat, časy se mění. Z lidských srdcí se vytrácí opravdový cit. Světem vládne korupce a peníze. Hrubneme. Dříve totiž bývalo divadlo pro účinkující, herce i diváky bohoslužbou, v naší době je zřejmě pouhou ztrátou času. Existují i výjimky, stačí se podívat na přeplněné sály a hlediště Poláčkova léta v Rychnově nad Kněžnou. Kdo do Častolovic přišel, litovat rozhodně nemusel. S klidným svědomím mohu říci, že se připomínka 100. výročí úmrtí Elišky Zöllnerové vydařila. Obyčejní lidé z masa a kostí mezi sebou reálně a opravdově komunikovali, vznikla nová přátelství, byly navázány cenné kontakty a celkově jsme se tuto sobotu tak nějak vnitřně obohatili. Divadelníci, zlomte vaz!

 


Jiří Václavík

 

Krátký sestřih videa z oslav ZDE

(velikost videa je přibližně 21 MB)

 

PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil Daniel Beneš © 2010 - 2012 | Design by Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2012
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko